БЕО_2019_fgno-ff-6 николов 544fe65fc202b45edbd8b8451bc1075f 3037 йотова 9b551948470f9fc79e30f887c22cb1a6 3042 дякова 452230d5de93b5c52b7fabf294c3b96f 3403 Когато има абзац :)
Учебната дисциплина „Основи на специалната педагогика" е от учебен план за обучение на студенти от Факултет „Обществено здраве“ на МУ – Плевен, специалност "Социални дейности в здравеопазването". Изучаването на дисциплината Основи на специалната педагогика цели да усвоят основни знания в областта на спецификата на категориите и групите деца/лица със значителни нарушения на развитието и възможностите за социално-педагогическа и рехабилитационна интервенция.
Тя е задължителна и се изучава във втори семестър на първи курс, като завършва със семестриален изпит. Учебната програма по дисциплината е включена в Модул II на курса по „Педагогика“ и включва лекционни занятия и упражнения. В лекционния курс студентите усвояват научните основи на поведенческите и социалните стратегии за подобряване на здравето на децата/лицата с нарушения на развитието. Разкриват се основните категории и групи деца/лица със значителни нарушения на развитието, възможностите за социално-педагогическа и рехабилитационна интервенция, структурните звена за диагностициране и терапевтично въздействие. Усвояват се умения за извършване на самостоятелен анализ на социалните и индивидуални потребности от промоция на здравето, за планиране и осъществяване на здравно-промотивни програми. Съвременната нормативна уредба, разгледана в програмата позволява студентите да се запознаят с базови законови принципи за подпомагане и насочване на децата/лицата с увреждания в страната. Усвояват се знания за структурно-организационните етапи в проучването, диагностицирането, превенцията и екипното предоставяне на здравно-социални услуги. Студентите усвояват практически умения за прилагане на комплексни мероприятия за цялостната социална интеграция и реинтеграция на децата/лицата със специални потребности, за работа в мултидисциплинарен екип.
Учебната дисциплина е осигурена с подробни презентации за всяка отделна лекция.