А Н О Т А Ц И Я
НА СПЕЦИАЛНОСТ
„ИНТЕГРИРАНИ ЗДРАВНО-СОЦИАЛНИ УСЛУГИ“ ОКС „ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР“
КВАЛИФИКАЦИОННИ ИЗИСКВАНИЯ:
Област на висшето образование: 3. „Социални, стопански и правни науки“
Професионално направление: 3.4 „Социални дейности“
Специалност: „Интегрирани здравно-социални услуги“
Образователно-квалификационна степен: „Професионален бакалавър“
Форма на обучение: Редовна
Продължителност на обучение: 3 (три) години, 6 (шест) семестъра
Специалността „Интегрирани здравно-социални услуги“ е ориентирана към формирането на специалисти, способни да прилагат специфичните подходи към интегрираните услуги като сложна система от грижи в домашна среда и усъвършенстване на възможностите на общността за предоставяне на социални и здравни услуги, отговарящи на изискванията на Закона за социалните услуги (2019 г.).
Ръководейки се от принципите, изискванията и стандартите от Резолюциите на Съвета на Европа за академично образование се цели доближаване на подготовката на бъдещите специалисти, осигуряващи дългосрочни грижи за уязвимите групи и лица, като се насърчава взаимодействието между здравните и социалните услуги чрез развиване на интегрирани междусекторни услуги.
Квалификационната характеристика, както и учебният план, осигуряващ подготовката по специалността, са съобразени с Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование на ОКС „професионален бакалавър” и с Наредбата за прилагане на система за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища и се предлагат задълбочени профилиращи и специализирани знания. Обучението на бъдещите професионални бакалаври по „Интегрирани здравно-социални услуги“ има интердисциплинарен характер.
По време на своето обучение, студентите повишават своята теоретична и практическа подготовка, като за тази цел са предвидени както фундаментални медико-социални учебни дисциплини, така и редица профилиращи дисциплини, тясно свързани с професионалната квалификация на завършващите специалността „Интегрирани здравно-социални услуги“ с ОКС „професионален бакалавър“.
Целта е да се подготвят компетентни специалисти, творчески, развиващи се личности, спазващи морално-етичните и правни норми, способни да прилагат в практиката усвоените теоретични знания и практически умения за работа в мултидисциплинарен екип и осъществяване на интегрирани здравно- социални услуги.