ЗДРАВЕ НА МИГРАНТИТЕ И РОМСКИЯ ЕТНОС

„ЗДРАВЕ НА МИГРАНТИТЕ И РОМСКИЯ ЕТНОС“  - монография

Автор: доц. д-р Мариела Стефанова Камбурова, д.м.

Първо издание, Плевен, 2022

© Издателски център на МУ-Плевен,

ISBN - 978-954-756-307-0

Светът се променя бързо и въздействието, което социалните, икономическите, политическите и екологичните промени оказват върху здравето като цяло и върху неравенствата в здравеопазването в рамките на отделните държави или уязвими групи е трудно за оценка.

Здравето, като един от основните компоненти на добрия живот, е широко застъпено в Целите за устойчиво развитие и Европейската политическа рамка „Здраве 2020“. Тези стратегически документи предоставят ориентири за разработване на държавни политики и подходи за създаване на по-здрави общества и намаляване на здравните неравенства, като посочват, че цялото население, вкл. уязвимите групи, има право на най-висок постижим стандарт на здраве.

Мигрантите и представителите на етническите малцинства (МЕМ) често изпитват сериозни неравенства както по отношение на своето здравословно състояние, така и по отношение на достъпа до качествени здравни услуги.

Макар здравните проблеми на бежанците и мигрантите да са подобни на тези на останалата част от населението на приемащата и/или транзитна държава, някои общества възприемат миграцията като предизвикателство или дори като заплаха. Тя е предизвикателство за общественото здраве и здравните системи в страните. Според Индекса на политиката за интеграция на мигрантите имигрантите в България се ползват с основни права и сигурност, но не и с равни възможности, като пречки се установяват в почти всички области на живота им, вкл. здравето.