Организиране и администриране на изходяща студентска мобилност с цел обучение и с цел практика

Право да участват в мобилност с цел обучение или практика имат:

√ Всички действащи български и чуждестранни студенти, докторанти и специализанти, обучаващи се във всички форми на обучение.

√ Докторанти, със срок на докторантурата, изтичащ след приключвнане на мобилността и с утвърден от Факултетния съвет план на докторантурата.
√ Студенти със среден успех от следването до момента на кандидатстване не по-нисък от Много добър (4,50).

√ Студентите, кандидатстващи по програмата с цел обучение, трябва да са положили успешно всички изпити към момента на подаване на документите.
√ Докторантите и специализантите трябва да имат минимален среден успех от дипломата за висше образование „Много добър 4,50“
√ Кандидатите трябва да владеят чуждият език, на който ще се провежда обучението на ниво, позволяващо свободна комуникация в академична среда.
√ Студенти, завършили семестриално до една година след завършването си могат да участват в мобилност с цел практика.
√ За всяка степен от своето обучение ( Бакалавър, Професионален Бакалавър, Магистър, Доктор) всеки студент има право да реализира от 2 до 12 месеца мобилност.

 

Къде може да проведете мобилност?

За мобилност с цел обучение: Списък на университетите – партньори е публикуван на следния линк:

https://www.mu-pleven.bg/index.php/bg/international-activity-mobile/sector-erasmus/2503-2014-04-15-14-18-40

За мобилност с цел практика: по избор, в страна от ЕС, вкл. Северна Македония, Турция и  

Сърбия

Кандидатите подават следните документи:

  1. Формуляр (по образец) за участие в студентска мобилност;
  2. Декларация за защита на личните данни (по образец);

https://www.mu-pleven.bg/index.php/bg/international-activity-mobile/sector-erasmus/2501-2014-04-15-09-20-13

  1. Уверение/Академична справка от Студентската канцелария на съответния Факултет за среден успех от цялото следване и студентско положение (за студенти). За докторанти/специализанти- копие на заповедта за зачисляване и копие от дипломата за висше образование;
  2. Мотивационно писмо;
  3. Сертификат за ниво на владеене на чужд език или копие от диплома за профилирано езиково обучение;

СЛЕД КАТО БЪДЕ ИЗБРАН, ЕРАЗЪМ+ СТУДЕНТЪТ ТРЯБВА:

Да отвори Интернет страницата на приемащия университет, да провери академичния календар, да си изтегли апликационните формуляри, които обикновено са в някои от следните линкове: International Relations, или в International Students – Addmission, Exchange Students, Erasmus+ students, ECTS GUIDE (Ръководство по Европейска система за трансфер на кредити, където можете да намерите полезна информация, свързана с процедурата по регистрация в университета, както и за получаване на разрешение за пребиваване, кандидатстване за общежитие, цени на предлаганите общежития, информация за обществен транспорт). Да си избере период на престой в рамките на академичната година, да влезе във връзка с приемащия университет за договаряне на курсове и подписване на “Learning Agreement” между Медицински университет Плевен, студента и приемащия университет, общежитие, (ако съответният университет предлага такива за Еразъм+ студенти), да проучи в интернет адреса на приемащия университет апликационните форми за Еразъм+ студентите и кога, как и къде да ги изпрати.

Бланката за Learning Agreement (LA), както и инструкции за попълване, може да изтеглите от секция „Необходими документи за кандидатстване по програма Еразъм +“.

Важно е да знаете:

  • Споразумението за обучение (LA) се попълва електронно, не „на ръка“;
  • За въпроси относно избора на курсове, е необходимо да се обръщате към експерт от Студентска канцелария, както и към приемащия университет;
  • LA се подписва от експерт  в сектор „Еразъм+“ на МУ-Плевен;
  • След като документът е подписан и подпечатан, студентът го изпраща до приемащия университет за подпис и печат от отговорния координатор;

ВАЖНО!!! Независимо дали приемащият университет изисква (или не) LA на етапа на кандидатстване, всеки студент/докторант е длъжен да разполага с 3-странно подписан LA преди заминаване.

За бакалаври и магистри: Броят на кредитите, който би следвало да получите по време на Вашето обучение за 1 семестър е 30 ECTS, а за 1 академична година е 60 ECTS. Този брой кредити е с препоръчителен характер. Въпреки това, в края на Вашата мобилност, Вие трябва да получите мин. 20 кредита за 1 семестър, респективно 40 кредита за цяла академична година..

За докторанти: Моля да се консултирате с научния си ръководител относно изискуемия брой кредити.

Документ за владеене на език:
Приемащият университет може да изиска да предоставите документ за владеене на чужд език.

Моля да се съобразите с изискванията на Вашия приемащ университет по отношение на този документ.

Академична справка:
Академичната справка (в случай, че е необходима) се издава от Студентска канцелария към съответния факултет на български език. Студентът има ангажимент да осигури превод на академичната справка, съгласно изискванията на приемащия университет.

Процесът по кандидатстване в приемащия университет ще завърши успешно едва когато получите потвърдително писмо - Letter of Acceptance/Letter of Confirmation от приемащия университет, че сте приети за обучение/практика по Програма Еразъм+, в който е посочен точният период на мобилността.

В приемащия университет Еразъм+ студентът не заплаща академична такса съгласно правилата на програмата, определени в ЕРАЗЪМ+ Хартата на всеки университет, участващ в програмата.

Здравна застраховка

Студентът следва да притежава Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), валидна за целия период на мобилността. Моля да се информирате относно покрититето на ЕЗОК, както и за държавите, в които е валидна. Повече информация : http://www.ezok.bg/

Тъй като в различните държави картата покрива само определен тип медицински услуги, е препоръчително всеки студент/докторант да сключи допълнителна медицинска застраховка за негова сметка за целия период на мобилността.

Как и какви курсове да избера да посещавам в приемащия университет?

В повечето чуждестранни университети курсовете за семестъра са публикувани на интернет страницата на приемащия университет. След като се запознае със списъка от обявените курсове, студентът е необходимо да се консултира с експерт от съответната Студентска канцелария.

Препоръчва се студентът да си избира курсове, които не е посещавал в Медицински университет-Плевен до момента на заминаване и те да са еквивалентни или сродни на учебната му програма в МУ-Плевен.

Как студентът получава субсидията ?

По банков път на два транша на изрично посочена от студента банкова сметка, в избрана от него банка (лично на негово име) в сключения между него и университета договор. Размерът на 1-ия превод представлява 80% от цялата субсидия. Останалите 20% се превеждат на студента след приключване на мобилността и представяне на изискуемите отчетни документи.

Онлайн езикова подготовка/Online Linguistic Support (OLS)

Онлайн езиковата подготовка (OLS) e предназначенa за студентите/докторантите, осъществяващи мобилност по Програма Еразъм+ и подпомага езиковото им обучение. Студентът извършва онлайн оценка на езиковите си познания в началото и в края на мобилността. Онлайн оценяването е задължително за всички студенти/докторанти. За да бъде направена оценка на нивото на езиковата компетентност, всички студенти/докторанти ще получат по имейл линк към теста. След първоначалния тест студентът ще има възможност да премине безплатен онлайн езиков курс, използвайки лиценза, предоставен му от МУ – Плевен.

Повече за OLS можете да прочетете тук: https://erasmusplusols.eu/

ARRIVAL / DEPARTURE CERTIFICATE:

ARRIVAL
Сертификатът за удостоверяване на реалната продължителност на обучението/практиката се попълва след като пристигнете в приемащия университет. В секция ARRIVAL Еразъм+ координаторът в приемащия университет потвърждава с подпис и печат на институцията датата на Вашето пристигане/записване в университета. След това сертификатът трябва да бъде сканиран/сниман и изпратен по имейл до „сектор „Еразъм+““ на МУ-Плевен.

DEPARTURE
Преди Вашето завръщане в частта DEPARTURE на Arrival/Departure Certificate координаторът в приемащия университет потвърждава с подпис и печат на институцията датата на приключване на мобилността. Оригиналът на този документ е задължителна част от отчетните Ви документи и трябва да бъде представен заедно с останалите необходими документи след приключване на Вашата мобилност.

LEARNING AGREEMENT (LA) – промени по време на мобилността
При промяна на първоначално избраните курсове в LA попълвате електронно секцията „During Mobility”. Промените се заверяват с подпис на студента и координаторите в приемащия и изпращащия университет (както в секцията „Before Mobility”).

УДЪЛЖАВАНЕ НА МОБИЛНОСТТА
Искания за удължаване на срока на мобилността се отправят към МУ-Плевен чрез „сектор „Еразъм+“ не по-късно от 1 месец преди края на периода на мобилността, посочен във финансовото споразумение. Всеки случай ще бъде разглеждан индивидуално. Студенти, реализиращи мобилност през летния семестър, не могат да кандидатстват за удължаване на мобилността с още един семестър.

 

СЛЕД МОБИЛНОСТТА

Студентът/докторантът е длъжен в срок до 10 дни след приключване на мобилността да представи в „сектор „Еразъм+“ всички необходими документи за признаване на престоя. Срокът е задължителен за всички студенти/докторанти

ДОКУМЕНТИ ЗА ОТЧЕТ:

1) Arrival/Departure Certificate – Формулярът трябва да бъде подписан и подпечатан от приемащия университет.

При отчитане на реалния период на мобилността водещият документ ще бъде оригиналът на Arrival/Departure формуляра;

2) Бордни карти (при пътуване със самолет) и билети (за автобус, влак) от пътуването; или печати в паспорта от ГКПП;

3) Learning Agreement , с всички промени към него (ако има такива) и подписи на студента и координаторите в двата университета в един финален документ;

4) Transcript of Records – Академична справка с оценките и кредитите от положените изпити, подписана от приемащата институция (оригинал). български Студентът има ангажимент да осигури превод на академичната справка на български език.

5) Онлайн отчет – след приключване на мобилността ще получите имейл от системата Mobility Tool+ на Европейската комисия. Всеки студент/докторант трябва да попълни онлайн отчет (online EU survey) най-късно до 30 дни след приключване на мобилността.

От студентите/докторантите, които не отчетат всички задължителни документи и не подадат онлайн отчет, може да бъде изискано частично или пълно възстановяване на получената финансова подкрепа.

ПРИЗНАВАНЕ

Всеки студент/докторант следва да се обърне към своя факултет в МУ-Плевен за информация относно процедурата за признаване на мобилността.

В кои случаи НЕ се признава ЕРАЗЪМ+ периодът ?

Когато периодът на престой на студента с цел обучение в приемащия университет е по-малко от 3 /три/ месеца или по-малко от 2 /два/ месеца, когато е с цел практика, не се признава целият период и той трябва да възстанови цялата субсидия. Когато се е върнал по-рано от договорения период, но е стоял минимум 3 /три/ месеца, с цел обучение в приемащия университет, или минимум 2 /два/ месеца с цел практика, тогава връща субсидията само за определения брой дни/месеци, в които не е бил в приемащия университет, съгласно сключения договор на студента с Медицински университет-Плевен. Финансовите средства, които подлежат на връщане, се изчисляват по дни.

При преждевременно прекъсване на мобилност поради форсмажорни обстоятелства или други оправдателни причини, трябва да се следва следната процедура:

  • Участникът информира изпращащата институция за настъпилите обстоятелства и подава мотивирано искане към сектор „Еразъм+“ за признаване периода на мобилността, заедно с всички документи за разходи и документ за основание за прекъсване на мобилността от медицинска институция (при заболяване);
  • Документите, които са на чужд език (различен от английски) трябва да имат превод (осигурен от самия участник);
  • Консултативният експертен съвет, включващ началникът на служба „Студентска канцелария“ на съответния факултет, както и финансовия експерт по програмата, разглежда искането на участника и на база представените документи решава дали да приеме целия период на мобилността, да изисква частично или пълно възстановяване на средствата.
  • Решението се записва в протокол и заедно със съпътстващите документи се представя на Ректора ;
  • Въз основа на този протокол, Ректорът издава Заповед до участника с окончателното решение на МУ-Плевен и срок за възстановяване на непризнатите разходи;
  • Заповедта може да послужи за искане пред районния съд в Плевен за образуване на заповедно производство и произнасяне със Заповед на съда, с която след това може да се иска принудително изпълнение от съдебен изпълнител, частен или държавен.

По правило мобилности, които покриват минималната легитимна продължителност, не следва да се отчитат като форсмажорни дори и да са по-кратки от предварително договорирания период. Подобни мобилности могат да бъдат отчетени като форсмажорни само ако има признаване на разходи за дейности от нереализирания период, напр. предварително заплатен наем за целия период на мобилността, който не е бил възстановен от наемодателя. Подобни разходи следва да бъдат обосновани и подкрепени с необходимите документи.

Форсмажорни обстоятелства са всички непредвидени обстоятелства (събития), изцяло зависещи и дължащи се на непредвидими събития или фактори, независещи от волята или действията на едно или повече лица и в този смисъл неподлежащи на предотвратяване като:

природни бедствия;

аварии, пожари;

терористични или военни действия;

заболяване на участник в дейност по Програма „Еразъм+“;

други.