УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
До 29.02.2024 г. ще продължи набирането на проектни предложения за швейцарска подкрепа за насърчаване на млади учени (PROMYS), част от трите компонента в тематична област „Научни изследвания и иновации“ от Рамково споразумение между правителството на Република България и Федералния съвет на Конфедерация Швейцария относно изпълнението на Втория швейцарски принос към избрани държави членки на Европейския съюз.
Швейцарската страна, съгласувано с Министерството на образованието и науката, удължава срока на поканата до 29.02.2024 г. и променя условията за кандидатстване, за да разшири възможността повече кандидати да подадат проектни предложения за участие в компонент PROMYS.
Съгласно новите условия на поканата, по компонент PROMYS са допустими млади изследователи, които са работили в страна от ЕС-27 или Швейцария поне една година като докторанти или постдокторанти и които се стремят към научна кариера в България. Заявления могат да подават изследователи с две до седем години изследователски опит след придобиване на ОНС „доктор“.
Кандидатите трябва да са граждани на една от споменатите страни или да са работили поне три години в една от страните от ЕС-27 или в Швейцария. По компонент PROMYS ще се финансират разходи за заплати на младите учени и екипа по проекта и други разходи за изследвания.
Съгласно условията на безвъзмездната помощ, младите учени ще получат максимум 625 000 франка за продължителност на проекта от пет години и ще се финансират до три проекта.
Допълнителна информация за конкурса и условията за кандидатстване може да намерите на електронната страница на Националната швейцарска фондация за наука – Swiss National Science Foundation (https://snf.ch/en/uDrZ9XdnVZNYvICh/funding).
В началото на 2024 г. се планира отваряне на покана за кандидатстване по компонент „Многостранни академични проекти“ (MAPS: Multilateral Academic Projects).
Този компонент по Втория швейцарски принос към избрани държави членки на Европейския съюз ще подкрепя проекти, разработени и проведени от изследователи в Швейцария заедно с изследователи от две до пет от следните държави: България, Хърватия, Полша, Румъния и Унгария. Продължителността на проектите ще бъде до четири години, като екипът от всяка страна ще бъде финансиран с до 350 000 франка.
За допълнителна информация и/или възникнали въпроси може да се обръщате към г-жа Isabelle Fellner и г-н Timothy Ryan, електронен адрес: