МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ - ПЛЕВЕН
МЕДИЦИНСКИ КОЛЕЖ
УТВЪРЖДАВАМ:
РЕКТОР НА МУ: /п/
/Проф. д-р Сл. Томов, д.м.н./
АКТУАЛИЗИРАНА
КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА
НА СПЕЦИАЛНОСТ ,, МЕДИЦИНСКИ ЛАБОРАНТ ”
ОБРАЗОВАТЕЛНО–КВАЛИФИКАЦИОННА СТЕПЕН ,,ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР”
ОТ ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ ,, ЗДРАВНИ ГРИЖИ“
ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ „МЕДИЦИНСКИ ЛАБОРАНТ”
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ОБУЧЕНИЕТО ТРИ ГОДИНИ
РЕДОВНО ОБУЧЕНИЕ
Утвърдена от АС на МУ - ПЛЕВЕН на 22.04.2019 год.
І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА. ОБРАЗОВАТЕЛНА ЦЕЛ.
Специалност „Медицински лаборант“ е регулирана специалност от професионално направление „Здравни грижи“. Обучението се провежда в Медицински колеж и отговаря на изискванията на Закона за висшето образование и Наредбата за ЕДИ за придобиване на висше образование по специалностите от професионално направление „Здравни грижи” за образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по...“. След дипломиране завършилите специалността получават професионална квалификация „Медицински лаборант“.
Медицинският лаборант е част от здравния екип със своите специфични задачи, професионална отговорност и личностни умения. Нивото на подготовката му трябва да отговаря на съвременните постижения на медицинската наука и практика, както и на нейното непрекъснато развитие.
Медицинският лаборант притежава професионална подготовка, знания и умения за самостоятелна работа в преданалитичния, аналитичния и следаналитичния етап на лабораторните изследвания. Той извършва самостоятелно, с останалите членове на медицинския екип или под ръководството на лекар – специалист изследвания в специализирани медико – диагностични лаборатории (клинични, микробиологични, хистологични, паразитологични, имунологични и генетични), които са едни от основните звена на лечебно – диагностичните заведения, научно – изследователски институти и други лаборатории, изискващи такава квалификация.
При завършване на образованието си за осъществяване на професионалните си дейности, самостоятелно или под ръководството на лекар – специалист, медицинския лаборант трябва да притежава солидни знания, висока професионална квалификация, обща култура и високи морално – етични качества.
Целта на обучението е да се подготвят компетентни специалисти, способни да прилагат в практиката усвоените теоретични знания и практически умения, свързани с професионалната квалификация и възможност за работа в мултидисциплинарен екип.
Реализирането на поставените цели се постига като се осъществят следните задачи:
- Усвояване на система от специфични знания и практически умения, необходими за качествено практикуване на професията;
- Формиране на професионално – личностни и морални качества, съобразно етичните принципи в здравеопазването;
- Изграждане на стремеж за непрекъснато развитие и усъвършенстване при усвояване на професионалните компетентности, съобразно европейските и световни тенденции в областта на лабораторната диагностика и здравните грижи, изискванията и стандартите за професията.
ІІ. УСЛОВИЯ ЗА ПОСТЪПВАНЕ В СПЕЦИАЛНОСТ „МЕДИЦИНСКИ ЛАБОРАНТ“
Приемът на студенти в специалността е в съответствие с изискванията на ЗВО, Правилника за организация на учебния процес и Правилника за прием на студенти в МУ – Плевен.
Кандидатите трябва да притежават високо ниво на езикова култура и комуникативност, хуманистична, алтруистична и просоциална ценностна ориентация, начални умения, нагласи и мотивация за работа с уязвими групи от хора с различен социален и здравен статус.
ІІІ. ТЕОРЕТИЧНА И ПРАКТИЧЕСКА ПОДГОТОВКА ПО СПЕЦИАЛНОСТТА
Обучението на студентите се извършва по учебни планове, които са съобразени с националните и европейските постижения в областта на лабораторната диагностика и здравните грижи и актуалните потребности на професионалната практика.
Квалификационната характеристика и учебният план на специалността са изготвени в съответствие и при спазване на Наредбата за ЕДИ за придобиване на висше образование по специалностите от професионално направление „Здравни грижи” за образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по...“ и Наредбата за прилагане на системата за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища - общ минимален хорариум 3200 академични часа, обем на практическото обучение не по-малко от 50% от общия хорариум по учебен план и 180 кредита. Обучението се провежда само в редовна форма, с продължителност 3 години /шест семестъра/.
Използваната материална база, информационното осигуряване на образователния процес и необходимия научно-преподавателски състав създават условия за провеждане на съвременен процес на обучение на високо ниво.
Учебният план по специалността включва задължителни, избираеми и факултативни учебни дисциплини и практическа подготовка, която се осъществява в учебно – практически бази, утвърдени от Академичния съвет на висшето училище.
Организацията и съдържанието на обучението осигуряват възможност за усвояване на система от интегрирани знания, умения и ценности в следните направления:
А. Общообразователни науки:
- Чужди езици - изучаването на чужд език дава възможност за познаване на новостите в областта на професионалното направление и лабораторната диагностика с цел повишаване на професионалната компетентност.
- Информатика - на съвременния етап е необходима отлична компютърна грамотност за справяне с широко навлезлите в практиката информационни технологии, специализиран софтуер и компютърна обработка в ежедневната работа.
Б. Общомедицински и социални науки за:
- Устройството на човешкия организъм, механизмите на физиологичните процеси, тяхната регулация и патологичните отклонения при болестни състояния.
- Органична, неорганична и аналитична химия. Биохимия и патобиохимия.
- Фармакология и отражението на медикаментите върху клинико-лабораторните показатели.
- Причините, симптомите и протичането на заболяванията на различните органи и системи /вътрешни болести, инфекциозни болести/ и алгоритъма на поведение при оказване на първа долекарска помощ при животозастрашаващи състояния, които трябва да познава всеки специалист по здравни грижи.
- Специфичните характеристики на детския организъм, физиологичните и анатомични му особености.
- Знания за общите грижи за болния, за техниките на вземане на биологични материали за изследване, включително венозна кръв, правилата за съхранение и транспортирането им, принципите на асептиката и антисептиката. Вътреболнични инфекции.
- Да владее фундаменталните принципи, отнасящи се до личността на пациента, всички етични проблеми, касаещи медицинското обслужване, съчетавайки познанията по медицинска психология, медицинска социология, медицинска етика и деонтология.
- Осъществяване на превантивна дейност относно социално значимите заболявания, дейностите по опазването на общественото здраве и промоцията на здраве.
- Да познава здравното и социално законодателство. Да носи правна отговорност при осъществяване на ежедневните си професионални дейности.
- Да съдейства за събирането на информация и за методите, които ще благоприятстват поставянето на точна диагноза.
- Да притежава умения за комуникация с персонала, пациентите и техните придружители.
- Да е запознат с хигиенните изисквания за опазване на околната среда и личното здраве, както и предпазване от съществуващи професионални вредности.
- Да ползва латински език в медицинската практика.
В. Профилиращи познания в областта на:
- Клинична лаборатория
- Основи на клиничната лаборатория. Уринна диагностика.
- Клинично – лабораторна хематология. Трансфузионна хематология.
- Хемостаза. Клинична химия – субстрати.
- КАС. Електролити и ензими.
- Изследвания на други биологични материали. Хормони. Клинично – лабораторни констелации.
- Качествен контрол в лабораторната диагностика.
- Микробиология и вирусология
- Обща микробиология.
- Имунология.
- Бактериология.
- Вирусология.
- Клинична микробиология.
- Санитарна микробиология.
- Лабораторна диагностика на микозите.
- Съвременни автоматизирани системи за микробиологична диагностика.
- Паразитология
- Обща паразитология и протозоология.
- Хелминтология.
- Лабораторна диагностика на тропическите болести.
- Хистология с хистотехника и обща патология
- Цитология и обща хистология .
- Хистотехника.
- Микроскопска анатомия.
- Обща патология.
- Лабораторната техника и апаратура
- Основни изисквания към диагностичните лаборатории.
- Основна и спомагателна лабораторна апаратура.
- Методи за извършване на лабораторен анализ. Автоматизация.
- Медицинска генетика
- Медико-социално значение на вродената и наследствена патология. Класификация на наследствените заболявания.
- Методи за генетично изследване. Скринингови програми.
- Генетични заболявания. Медико-генетична профилактика и консултиране.
- IV. ДЕЙНОСТИ, КОИТО ИЗВЪРШВА МЕДИЦИНСКИЯТ ЛАБОРАНТ
Всяко лабораторно изследване обхваща три етапа – преданалитичен, аналитичен и следаналитичен етап.
- Професионални дейности на медицинският лаборант.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва самостоятелно и по лекарско назначение в КЛИНИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:
- Дейности на медицинския лаборант в преданалитичния етап
- Организиране на работния процес - организира и провежда подготовката на работното място, апаратурата, инструментариум, консумативи и други пособия за изследване.
- Осигуряване на безопастносни и здравословни условия на труд.
- Посрещане, идентификация и комуникация с пациента.
- Информиране на пациента с цел получаване на информирано съгласие при извършване на изследвания и манипулации.
- Вземане на биологичен материал за клинично – лабораторно изследване (капилярна кръв, венозна кръв и артериализирана капилярна кръв), според изискванията на медицинския стандарт.
- Транспорт и съхранение на биологичните материали за изследване.
- Предварителна подготовка на биологичните материали за изследване – идентификация, разпределение, центрофугиране, отделяне на серум или плазма, регистрация.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва по лекарско назначение в КЛИНИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:
- Дейности на медицинския лаборант в аналитичния етап
- Извършване на качествен и количествен уринен анализ.
- Извършване на хематологични изследвания.
- Извършване на клинико-химични изследвания.
- Извършване на имунологични изследвания.
- Изследване параметрите на алкално-киселинното равновесие.
- Изследване на хемостазните показатели.
- Изследване на ликвор, пунктати и конкременти.
- Извършване на изследвания на хормони, туморни маркери и лекарствено мониториране.
- Определяне на всички спешни клинично-лобораторни показатели със съответния анализатор, съобразно приложимите стандартни работни процедури.
- Участие във вътрешен и външно лабораторен качествен контрол.
- Дейности на медицинския лаборант в следаналитичния етап.
- Лабораторна оценка на резултатите съобразно референтните стойности.
- Регистрация на получените резултати на електронен и хартиен носител.
- Опериране с лабораторна информационна система.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва самостоятелно и по лекарско назначение в МИКРОБИОЛОГИЧНА И ВИРУСОЛОГИЧНА ЛАБОРАТОРИИ:
- Дейности на медицинския лаборант в преданалитичния етап
- Прилагане на средства и мероприятия за обезопасяване на лабораторния труд – приготвяне на дезинфектанти по утвърдени протоколи.
- Извършване на дезинфекция и стерилизация, контрол на дезинфекция и стерилизация.
- Приемане, регистриране и обработка на биологични материали за микробиологичен анализ.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва по лекарско назначение в МИКРОБИОЛОГИЧНА И ВИРУСОЛОГИЧНА ЛАБОРАТОРИИ:
- Дейности на медицинския лаборант в аналитичния етап
- Изготвяне на микроскопски препарати, оцветяване със специфични оцветителни методики.
- Използване на мануални методи за специфична микробиологична диагностика.
- Използване на автоматизирани системи за микробиологичен анализ.
- Изпитване на чувствителността на бактериите към антимикробни средства – мануални методи и автоматизирани системи.
- Извършване на специфични анализи във вирусологични и имунологични лаборатории.
- Санитарно – микробиологични изследвания на хранителни продукти и проби от външна среда.
- Дейности на медицинския лаборант в следаналитичния етап
- Регистрация и предаване на получените резултати.
- Опериране с лабораторна информационна система.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва самостоятелно и по лекарско назначение в ХИСТОЛОГИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:
- Дейности на медицинския лаборант в преданалитичния етап
- Приемане на биологични материали – биопсии, некропсии и цитологични материали.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва по лекарско назначение в ХИСТОЛОГИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:
- Дейности на медицинския лаборант в аналитичния етап
- Изготвяне на препарати, прилагане на специфични оцветителни методи.
- Обработка на получените материали чрез мануални и апаратни методи, имуно хистохимични анализи.
- Рязане и разгъване на парафинови срези.
- Оцветяване на микроскопски препарати.
- Дейности на медицинския лаборант в следаналитичния етап
- Регистрация, предаване и архивиране на резултатите.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва самостоятелно и по лекарско назначение в ПАРАЗИТОЛОГИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:
- Дейности на медицинския лаборант в преданалитичния етап
- Вземане на биологични материали за профилактични изследвания.
- Приемане на биологични материали за паразитологично изследване по клинични и епидемиологични показания.
- Предварителна подготовка и обработка на постъпилите за изследване материали.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва по лекарско назначение в ПАРАЗИТОЛОГИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:
- Дейности на медицинския лаборант в аналитичния етап
- Паразитологична диагностика на протозоонози и хелминтози.
- Извършване на морфологични, имунологични, серологични и други диагностични тестове.
- Дейности на медицинския лаборант в следаналитичния етап
- Регистрация, компютърна обработка и предаване на резултати.
- Провеждане на просветни мероприятия за превенция на паразитозите.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва самостоятелно и по лекарско назначение в МЕДИКО – ГЕНЕТИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:
- Дейности на медицинския лаборант в преданалитичния етап
- Вземане на кръв за цитогенетичен анализ.
- Получаване на лимфоцитна плазма за посявка на лимфоцитни култури.
Професионални дейности, които медицинският лаборант извършва по лекарско назначение в МЕДИКО – ГЕНЕТИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:
- Дейности на медицинския лаборант в аналитичния етап
- Извършване на хромозомен анализ на човешки биологичен материал.
- Оцветяване с техника GTG-лентово оцветяване.
- Изолиране на ДНК/РНК от биологичен материал.
- Електрофоретично разделяне на нуклеинови киселини.
- Дейности на медицинския лаборант в следаналитичния етап
- Регистрация, компютърна обработка и предаване на резултати.
- Провеждане на просветни мероприятия в профилактиката на наследствените заболявания и насочване на болни към генетични консултации.
- Дейности и грижи, които медицинският лаборант извършва в ситуация на спешност при отсъствие на лекар, хуманитарни и други дейности:
- Медицинският лаборант извършва първа долекарска помощ при животозастрашаващи състояния в условията на спешност при отсъствие на лекар, като действията се датират, регистрират писмено и се предават на лекаря.
- Участва в хуманитарни мисии, природни бедствия, производствени аварии и катастрофи.
- Дейности по промоция на здравето, превенция и профилактика на болестите:
- Промотивни дейности, осигуряващи безопасни и здравословни условия на живот.
- Профилактични дейности за опазване на индивидуалното и общественото здраве, превенция и профилактика на ХИВ, СПИН, хепатит, социално-значими заболявания, здравословен начин на живот.
- Оказва помощ и психологична подкрепа на пациента.
- Комуникативни дейности:
- Работа в мултидисциплинарен екип и осъществяване на комуникации на различни нива – професионалисти по здравни грижи, лекари, санитари и административен персонал. Осъществява контакти с органите на реда и носи юридическа и наказателна отговорност за действията си на работното място.
- Взимане на информирано съгласие и регистрация на пациента. Адекватен контакт с пациента по време на извършване на изследването.
- Контакт със семейството на пациента. Информация на пациента и близките му за предстоящото изследване.
- Приобщаващи и други дейности:
- Участва като наставник в обучението на медицински лаборанти и друг персонал.
- Наставничество на студенти и стажанти.
- Провежда здравно възпитание за опазване на индивидуалното и обществено здраве.
- Участва в програми за клинични изпитвания.
- Участва в научни изследвания в областта на здравните грижи.
- Участва в научни изследвания в областта на епидемиологията и хигиената.
- Участва в научни и експериментални дейности и разработване на проекти. Представя резултатите при участието си в научни форуми.
- ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ
Дипломираният медицински лаборант може да работи в специализирани лаборатории:
- Клинични лаборатории.
- Микробиологични лаборатории.
- Вирусологочни лаборатории.
- Серологични лаборатории.
- Цитохимични лаборатории.
- Микологични лаборатории.
- Алергологични лаборатории.
- Генетични лаборатории.
- Хистологични лаборатории.
- Паразитологични лаборатории.
- Хемотрансфузионни лаборатории.
- Имунологични лаборатории.
- Биотехнологични лаборатории.
- Токсикологични лаборатории.
- Нуклеарномедицински и радиоимунологични лаборатории.
- Научно-изследователски лаборатории.
- Ветеринарно-медицински институти и заведения.
- Други лаборатории в системата на лечебно-профилактичните заведения.
- Други лаборатории съпричастни към изброените дейности.
- VI. ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ПРОДЪЛЖАВАЩО ОБУЧЕНИЕ
Получената професионална компетентност позволява на медицинския лаборант:
- Системно да повишава квалификацията си в различните области на здравните грижи чрез продължаващо обучение на работното място.
- Да получи допълнителна квалификация за работа в тясно специализирана област, посещавайки програми за следдипломно обучение.
- Да продължи образованито си в по-висока образователно-квалификационна степен в специалност „Управление на здравните грижи”.
Актуализираната квалификационна характеристика е обсъдена и приета на заседание на Колежански съвет от 21.02.2019 год. и утвърдена от Академичен съвет на заседание от 22.04.2019 год.