E-mail за връзка с катедрата:
Ръководител катедра: проф. д-р Христина Йотова Хиткова, д.м.
1 ред – от лято на дясно: гл. асистент д-р Преслава Михайлова Христова - Трифонова, д.м., проф. д-р Христина Йотова Хиткова, д.м., д-р Валентина Едрева Едрева – Бешева 2 ред – от лято на дясно: гл. асистент Поля Галинова Мариновска, д.б., д-р Теодора Маринова Василева – Българанова, асистент Десислава Ивайлова Кръстева |
Катедра „Микробиология и вирусология” е основана през 1974 г., с ръководител проф. д-р Росица Маринова, д.м.н. От 1986 г. до 1993 г. ръководител е проф. д-р Георги Терзийски, д.м.н., от 1994 г. до 2019 г. – проф. д-р Мария Средкова, д.м., и от 2020 г. – проф. д-р Христина Хиткова, д.м.
Понастоящем академичният състав включва 1 професор и 6 асистенти, от които четирима лекари и двама биолози. Лекарите са с основна специалност „Клинична микробиология”, а някои имат и втора специалност, съответно – епидемиология, паразитология или клинична лаборатория. За последните 10 години в катедрата са обучени двама редовни докторанти и са защитени два дисертационни труда за научната степен „Доктор на науките”. Един преподавател е хабилитиран с научното звание „доцент” и впоследствие „професор”, а двама асистенти са придобили академичната длъжност „главен асистент”.
Катедра „Микробиология и вирусология" е основно звено в МУ-Плевен. В нея се преподава дисциплината Микробиология на студенти от Медицинския факултет, Факултета по фармация, Факултета по здравни грижи и Медицинския колеж. Катедрата е база за следдипломна специализация по Клинична микробиология. Акредитирана е от Националната агенция за оценяване и акредитация за обучение на докторанти за ОНС „Доктор” по научната специалност Медицинска микробиология.
В катедрата се извършва учебна и научноизследователска дейност. Обучението на студентите по медицина и фармация се състои от лекционен курс и практически упражнения в рамките на два семестъра. Паралелно с преподаването на български език се осъществява преподаване на английски език. B учебния план са включени основни въпроси от областта на обща микробиология, антибактериална химиотерапия, инфекциозна имунология, бактериология, вирусология и клинична микробиология. Осигурени са самостоятелни работни места за индивидуална лабораторна дейност на всеки студент. При провеждане на упражненията се използват конвенционални тестове за диагностика, компютри и аудио-визуална техника. Целта е получаване на оптимален обем знания в областта на инфектологията и антибактериалната терапия, които са необходими за клиничната дейност на бъдещите лекари.
Основните направления в научноизследователската дейност се отнасят до клинично значими микроорганизми и тяхната резистентност към антимикробни средства, определяне на антибактериална активност на наноструктурен титанов оксид, фенотипни и генотипни проучвания върху множественорезистентни A. baumannii, молекулярно-генетични изследвания на ванкомицин-резистентни ентерококи, видова идентификация и антимикотична чувствителност на Candida spp. и др. Установени са контакти за съвместна работа с Националните референтни лаборатории, Медицинските университети в страната, БАН и водещи европейски центрове в областта на микробиологията. През годините преподавателският състав участва успешно в редица международни и национални научноизследователски проекти: INTERREG II на EC за сероепидемиологично проучване на вирусни хепатити В и С, EARSS на ЕС за мониториране на антибиотичната резистентност и употребата на антибиотици, програма на СЗО за епидемиологията на H. influenza менингити при деца, циркулация на видове широкоспектърни бета-лактамази при ентеробактерии, колонизация на рискови пациенти с ванкомицин-резистентни и линезолид-резистентни ентерококи и др.
През последните пет години в звеното се е работило по 10 проекта, финансирани от МУ-Плевен. Те са свързани с колонизацията на ванкомицин-резистентни ектерококи и Candida spp. при пациенти с висок риск за колонизация и инфекция с проблемни микроорганизми, видова идентификация и чувствителност към антимикотични средства при инвазивни, неинвазивни и вагинални Candida изолати, доказване на гени за резистентност и фактори на вирулентност при клинични и интестинални ванкомицин-резистентни ентерококи, разпространение на Mycoplasma и Ureaplasma при бременни жени и др. Ръководителят на катедрата е преподавател в магистърската програма «Медицинска микробиология и лабораторна имунология за медико-диагностични лаборатории», акредитирана по Националния образователен проект «ОМНИА», финансиран от ОП НОИР за периода 2022 г- 2023 г.