Секторът по „Медицина на бедствените ситуации” е разкрит като катедра през 1975 г. с ръководител проф. д-р Христо Нечев, д.м.н. От 1989 до 2002 неин ръководител е проф. д-р Пенчо Цветков Съловски, д.м.н. След това секторът е оглавен от доц. д-р Венета Любенова Шопова, д.м., а от 2015-та година ръководител е доц.д-р Виолета Йорданова Данчева, дм.
Академичен състав на сектора:
- Доц. д-р Виолета Йорданова Данчева, Ръководител сектор, специалност „МБС“; тел: 064 884 258; e-mail:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. - Асистент д-р Росица Василева Петрова, тел. 064 884 288; e-mail :
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Преподавани дисциплини от академичния състав на сектора в бакалавърски и магистърски програми на факултет „Обществено здраве”
-
Учебно-преподавателската дейност включва лекции и упражнения на студенти от специалностите:
-
Управление на здравните грижи – магистри и бакалаври;
-
Медицинска рехабилитация и ерготерапия;
-
Опазване и контрол на общественото здраве
Преподавани дисциплини от академичния състав на сектора в други основни факултети и звена на МУ – Плевен
Факултет по медицина - Учебно-преподавателската дейност включва лекции и практически упражнения на студенти от специалност „Медицина“ (англоезично и българоезично обучение)л
ФЗГ - Медицинско осигурявани при бедствени ситуации за специалности „Медицинска сестра“ и „Акушерка“.
Медицински колеж – Медицина на бедствените ситуации и Радиобиология за специалности „Медицински лаборант“, „Рентгенов лаборант“, „Помощник-фармацевт“
Учебно-преподавателската дейност включва лекции и упражнения на студенти от специалностите:
Основно направление в обучението на сектор „Медицина на бедствените ситуации”
Основно направление в обучението по медицина на бедствените ситуации е изучаване на биологичното действие на йонизиращата радиация, клиника, лечение и профилактика на радиационните поражения поражения. Важно направление в учебния процес е токсикологията на най-често срещаните отравяния при аварийни условия, разпространение, патогенеза, клиника, диагноза и диференциална диагноза, профилактика и лечение. Съществена част от обучението по МБС е мениджмънт на бедствените ситуации – организация и обем на медицинската помощ при масови поражения на хора по време на бедствия и аварии, медицински и медико-организационни проблеми, триаж, системи на ЛЕО и ХПО..
Основни направления в научноизследователската работа на сектор „Медицина на бедствените ситуации”:
Ранни биологични ефекти в белите дробове пир изолирано и комбинирано въздействие на йонизираща радиация и широко разпространени производствени и битови отрови;
Роля на липидната пероксидация и антиоксидантната защитна система при комбинирано увреждане на химични и радиационни фактори;
Диагностична стойност на някои маркери за цитотоксичност в бронхоалвеоларната лаважна течност при комбинирано увреждане на организма;
Изследване действието на антиоксиданти върху маркери за липидна пероксидация и антиоксидантна защита в белите дробове на плъхове, в условията на оксидативен стрес и върху маркери на възпаление и пролиферация, след целотелесно облъчване;
Изследване действието на различни класове антиоксиданти върху маркери за липидна пероксидация и основни звена на антиоксидантната защитна система в белите дробове при заболявания/медикаменти провокиращи оксидативен стрес.
Колективът на сектора беше основен изпълнител, съвместно с Националния борд по радиологична защита на Великобритания, на научен проект, финасиран от Европейския съюз (1994-1995 г.). Резултатите от научноизследователската работа в сектора са публикувани в повече от 70 български и реномирани чуждестранни научни списания като: Human Exp Toxicol, Radiat Environ Biophys, Environ Res, Environ Health Persp, Am J IndMed, JOccupEnvironMed, EnvironToxicolPharmacol, theScientificWorldJournal, OJRD, Respirology и др с общ импакт фактор над 40. Реализирани са над 100 научни съобщения, от които 21 на международни конгреси и конференции.
Издадени учебници и учебни пособия от академичня състав на сектора:
Disaster medicine (detailed plans of lectures)
Химически, ядрен и биологичен тероризъм – медицински аспекти (2006), съавтор в научна студия
Медицина на катастрофите –учебник, 1995, съавт.
Материално-техническа база на сектора:
Секторът е разположен на първия етаж в Ректорат - 1 на МУ – Плевен, където основно се осъществява и обучението по дисциплината „Медицина на бедствените ситуации“. Учебният процес, реализиран от преподавателския състав се обезпечава със съвременни информационни средства – мултимедия, преносим компютър, шрайбпроектор и др. Учебно-материалната база на катедрата включва 1 реновирана учебна зала с бяла дъска, екран и три лаборатории. За отделни занятия и лекции се използва и другата учебна база на университета.