СЪВРЕМЕНЕН ПОГЛЕД ВЪРХУ ЕТИОЛОГИЯТА НА ЛАРИНГЕАЛНИЯ КАРЦИНОМ

„СЪВРЕМЕНЕН ПОГЛЕД ВЪРХУ ЕТИОЛОГИЯТА

НА ЛАРИНГЕАЛНИЯ КАРЦИНОМ“  - монография

Автор: д-р Георги Николов, д. м.

Първо издание, Плевен, 2022

© Издателски център на МУ-Плевен,

ISBN - 978-954-756-310-0

Ларингеалният карцином е сред най-разпространените неоплазми на главата и шията. Подобно на останалите онкологични заболявания и неговата честота непрестанно нараства. Ако преди по-малко от десет години честотата му спрямо общата онкология беше 1,3%, в момента той се среща в 3.3% от новите случаи и смъртността е 3.6% от общата онкологична смъртност. Петгодишната смъртност от ларингеален карцином у нас е около 40%. Като цифрово изражение, за Съединените американски щати се регистрират 10 000 нови случая на годишна база. В България имаме 15.9 нови случая на 100 000 население – 597 нови болни с ларингеален карцином по данни от национален здравен регистър, 2017 г.

Системно провежданата превенция и лечение на сърдечносъдовите заболявания доведе до това, че те постепенно и трайно отстъпват първото място по смъртност на онкологичните заболявания. Идентифицирането, познаването и избягването на рисковите фактори може да намали честотата и смъртността от ларингеален карцином. Въпреки че ролята на тези фактори е добре проучена, ролята на други е все още спорна и противоречива. Към първата група за сега спада единствено тютюнопушенето и, с известна уклончивост, злоупотребата с алкохол. Към недобре проучените и спорни фактори са генетичните фактори – наследствена онкогенеза, екологични и професионални вредности, вирусни фактори и малнутриция.

Живеем в динамично време. Много по-различни са условията на живот от преди 50 години. Променят се факторите на околната среда и с тях се променя и клиничната картина на заболяванията. Вече рядко се срещат заболяванията в чист вид, както са описани в старите учебници. Някои от етиологичните фактори отстъпват място на нови, несрещани до сега.