Значение на някои костни биомаркери в патогенезата на остеопорозата при естрогенен дефицит

„Значение на някои костни биомаркери в патогенезата на остеопорозата при естрогенен дефицит“  - монография

Автор: д-р Армине Вардани Григорян, д.м.

Първо издание, Плевен, 2022

© Издателски център на МУ-Плевен,

ISBN - 978-954-756-308-7

Монографията представя съвременен поглед върху остеопорозата като мултидисциплинарен проблем, включващ етиология, патогенеза, класификация, клинична картина и диагностика на заболяването. Въз основа на литературния обзор и научноизследователската дейност са представени съвременни възгледи за участието на редица костни биомаркери в патогенетичните механизми на развитието на остеопорозата. Ролята им е от значение не само за диагностиката, но и за превенцията - предотвратяването и намаляването на честотата на тежките форми на остеопороза и усложнения й.

В монографията са представени собствени експериментални данни, свързани с промените в серумните концентрации на костната алкална фосфатаза, калция, магнезия, фосфора и 17 алфа–естрадиола при експериментална естроген-дефицитна остеопороза, която е  моделирана върху бели плъхове порода Вистар чрез двустранна овариектомия. Изследвана е имунохистохимичната експресия на склеростина, естрогенния рецептор алфа, остеонектина, колаген тип-1 и PGC-1α в препарати от кост при същите животни.

Монографията е адресирана до лекари от различни специалности: терапевти, ревматолози, ендокринолози, хирурзи, ортопеди, педиатри, семейни лекари, лекари от сродни специалности и студенти по медицина. Целта на монографията: да повиши знанията на лекарите по този проблем, да подобри диагностиката на остеопорозата, да се разбере необходимостта от индивидуален подход при избора на средства за лечение. В крайна сметка това ще помогне за подобряване качеството на живот на пациентите и ще намали честотата на костните фрактури.