Пандемията от COVID - 19 и нейното отражение върху обществото от област Плевен

„Пандемията от COVID - 19 и нейното отражение върху обществото от област Плевен“  - монография

Автор: Гл. ас. д-р Росица Василева Петрова, д.м.

Първо издание, Плевен, 2022

© Издателски център на МУ-Плевен,

ISBN - 978-954-756-289-9

Пандемията от COVID-19 причини загуба на човешки живот, тежки заболявания, увреждания, стрес, несигурност, социални и икономически сътресения в Европейския съюз (ЕС) и целия свят.

Епидемията от COVID-19, започва в края на ноември 2019 г. в град Ухан, Централен Китай и е обявена за пандемия от Световната здравна организация (СЗО) на 11 март 2020 г. Това е първата пандемия, причинена от коронавирус SARS-CoV-2. Три месеца след затварянето на град Ухан, COVID -19 се разпространява в 118 страни, 192 територии и два милиарда души по целия свят са поставени под карантина. Рискът от заразяване с опасния вирус, без никакво ефективно лечение към този момент и без надежда скоро да се създаде ваксина, застрашава всички. Пандемията COVID-19 нанася поражения върху цялото човечество. Световната здравна организация очертава много ясни препоръки как да се овладее COVID -19, но те се следват и спазват на много малко места. Според СЗО (2020): катастрофалната пандемия отCOVID-19, наречена по-късно „Чернобил на 21 век“ и отнела живота на над 5.2 милиона души по света е можело да бъде избегната, а с нея и предизвиканата световна икономическа криза.

Правителствата на големи държави като Русия, Франция, Индия, Япония и Австралия обмислят мерки за превенция и ограничаване разпространението на вируса.

Най-тежко е засегната Европа: над 860 хиляди починали от 37,874 милиона заразени, Латинска Америка и Карибите над 683 хиляди починали от 21,536 милиона заразени, Северна Америка (САЩ и Канада) над 538 хиляди починали от 29, 591 милиона заразени.

Най-слабо засегнатият регион е Океания с 951 починали от 32 хиляди заразени.

Пандемията с COVID-19 е не само световен здравен проблем – тя е световна бедствена ситуация (криза), засягаща всички сфери на обществения живот.

Пандемията от COVID -19, протича като глобално, катастрофално, световно бедствие. Много хора загубиха живота си, други ще продължат да умират от дългосрочна бедност и нищета, от политическа и икономическа рецесия, от претоварените здравни системи.

Човешкото обществото не е достатъчно информирано и подготвено как да живее безопасно в променената от вируса обстановка. В някои отношения обществото ще се промени към по-лошо, в други аспекти - към по-добро, но хората ще се променят завинаги.

В тази световна пандемия повече от всякога са необходими информация, кураж, хладнокръвие, креативност, търпение, смирение и издръжливост.

Светът познава доста страшни, смъртоносни епидемии - холера, испанския грип, Ебола, СПИН. Все нови за хората вируси, преминали от животни и изостреното внимание никак не е излишно. При всичките възможности на науката, най-голямата опасност е подценяването на риска. Населението на земята се увеличава непрекъснато, изцеждат се природните ресурси до краен предел, навлиза се все по-дълбоко в дивото, което е дом на непознати инфекции, произвеждат се все повече храни, чрез методи и технологии, предоставящи условия за възникване на нови болести. От грубото антропогенно действие върху природата идват опасни грипни щамове и резистентни бактерии.

Продължаваме да живеем опасно и да не инвестираме в дейностите, които намаляват или ограничават разпространението на опасни заразни болести.

Призивът на тази монография е да бъдем разумни в отношенията помежду си, в отношението си към природата, природните ресурси, да се стремим към ежедневна информираност за новите патогени и по-добро познаване на инфекциите, които могат да причинят епидемия и пандемия, както и добро познаване и правилно използване на превантивните средства, с които да отвърнем своевременно на новите опасни предизвикателства.

Това е мисията на монографията, която държите в ръцете си.