Информация за катедрата

 

E-mail за връзка с катедрата:

 

История на катедрата

Катедра „Акушерство и гинекология” е създадена през 1975 г. Първият неин ръководител е Проф. д-р Иван Славов, който със своята ерудиция поставя акушерската наука и практика на високо ниво. След него ръководител на катедрата от 1984 става Проф. д-р Борислав Стамболов. Той има значителен принос за развитието на гинекологичната хирургия. След напускането му ръководител на катедрата е Доц. д-р Стоян Танчев. От 2008 г. до 2022 г. начело на академичната структура е Доц. д-р Йордан Попов. От 2022 г. ръководител катедра е Доц. д-р Тихомир Тотев. През 2004 г. Катедрата и Клиниката по Акушерство и гинекология е преместена във Втора клинична база на УМБАЛ „Д-р Георги Странски”. През същата година е открит обновеният и модернизиран Онкологичен център, включващ Онкогинекологична клиника. Тук през 2004 г. под ръководството на Проф. д-р Григор Горчев се извършва първата в България радикална лапароскопска гинекологична операция. Същият колектив поставя и основите на роботизираната хирургия в онкогинекологията у нас през 2008 г. Значителен тласък за развитието на минимално-инвазивната гинекология дава изграждането на Университетския телекомуникационен ендоскопски център, открит през 2006 г. Днес Катедра „Акушерство и гинекология” използва за база за обучение УМБАЛ „Света Марина” – Плевен и УМБАЛ „Д-р Георги Странски” – Плевен.

През 1977 г.  се обединяват  част от леглата от отделението за доотглеждане на недоносени с ръководител д-р Гарев, неонатологичните легла от родилно отделение към Окръжна болница и тези от Градска болница в Отделение по Неонатология. В 1982 г. Доц. Киселкова проправя пътя на академизма с активна преподавателска дейност и научни публикации и отделението се превръща в Клиника по Неонатология. От 1988 г. ръководител става Доц. Райна Арнаудова. Поставя се ново ниво на неонаталната медицина в Плевен – въвеждат се нови методи за диагностика и лечение, разширява се обемът на реанимационните процедури, набляга се на профилактиката на вътреболничните инфекции, отчитат се първите успехи при отглеждане на новородените с много ниско тегло. След нея  Д-р Радосвета Росманова поема ръководството на клиниката. Реализира се уникален за страната проект за късно проследяване на рискови новородени, разработват се различни модерни методи на диагностика и лечение, включително и приложението на сърфактант. През 2013 г.  Д-р Виктория Атанасова защитава дисертация на тема „Анемия и железен статус при недоносените” и по-късно поема ръководството на Клиника по Неонатология.

Преподавателска дейност: В катедрата се преподава на студенти по медицина БЕО и АЕО по дисциплините „Акушерство и гинекология” и „Неонатология”. По същите специалности се провежда обучение на специализанти и докторанти. През последните години са издадени следните ръководства за студенти, специализанти и специалисти с участие на членове на катедрата: Минимално инвазивна гинекологична хирургия Под редакцията на Григор Горчев, Славчо Томов, Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов” 2023, ISBN 978-619-245-286-5; Гинекология Под редакцията на Ангел Димитров, Издателство „АРСО” 2023, ISBN 978-619-197-087-2; Трахелектомии Тихомир Тотев, монография. Издателство „ИнфоВижън” 2024.

Научна дейност: Основните научни направления, в които работи катедрата, са съвременни проблеми в акушерството, лапароскопска и роботизирана хирургия, онкогинекология.

Академичен състав на Катедра „Акушерство и гинекология”: 3 доценти, 3 главни асистенти и 11 асистенти.